بیش از 520 هزار فقره وام در طرح ضربتی وام ازدواج پرداخت شدبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیدعلی اصغر میرمحمدصادقی شامگاه دوشنبه در آیینی که به منظور پاسداشت همکاری بانک ها در اجرای طرح ضربتی وام ازدواج در بانک مرکزی برگزار شد، با ارایه آماری در این زمینه اظهار داشت: این طرح از ابتدای مرداد امسال تا 15 مهر ماه اجرایی شد؛ پیش از اجرای این طرح تعداد افراد در صف سامانه 494 هزار و 720 نفر بود که در پایان اجرای طرح به 130 هزار و 258 نفر کاهش یافت.
وی افزود: البته 130 هزار نفر باقیمانده در مرحله تکمیل مدارک هستند و اگر نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام می کردند، این صف به کمتر از یک چهارم افراد فعلی کاهش می یافت.
میرمحمدصادقی متوسط پرداخت هفتگی وام ازدواج را از ابتدای امسال تا پیش از اجرای این طرح بیش از 19 هزار و 200 فقره عنوان کرد که در جریان اجرای آن به 46 هزار و 200 فقره افزایش یافت.
وی افزایش سهم مناطق کمتر توسعه یافته در بهره مندی از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را از جمله مزیت های این طرح اعلام کرد که با بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر تسهیل اعطای تسهیلات به متقاضیان در این مناطق محقق شد به طوری که تا پیش از اجرای این طرح و از ابتدای امسال 76 هزار و 709 فقر وام به متقاضیان در مناطق کم برخوردار پرداخت شده بود که این رقم در جریان طرح ضربتی ازدواج به 116 هزار و 406 مورد رسید.
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اظهار داشت: از نکات قابل توجه اجرای این طرح، استقبال مردم از آن بود به شکلی که در طی 11 هفته اجرای طرح 173 هزار و 277 نفر برای نخستین بار در سامانه ازدواج ثبت نام کردند.
وی متوسط روزانه ثبت نام کنندگان در سامانه ازدواج را طی انجام این طرح 2795 اعلام کرد و افزود: حدود 90 درصد این افراد در 11 بانک تفاهم شده در طرح ضربتی ازدواج ثبت نام کرده اند در حالی که میانگین ثبت نام افراد ر چهار ماهه اول امسال به طور متوسط 834 نفر بوده است.
وی خاطر نشان کرد که استان خوزستان با 35 هزار فقره وام، در صدر استان های کم برخوردار دریافت کننده وام ازدواج در این طرح بوده و پس از آن استان های لرستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، هرمزگان، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، ایلام و خراسان جنوبی قرار دارند.
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون 885 هزار و 304 فقره وام ازدواج به ارزش 92.567 میلیارد ریال به جوانان پرداخت شده که سهم ایثارگران از این رقم که تسهیلات 200 میلیون ریالی دریافت می کنند، 40 هزار و 916 مورد به ارزش 8183 میلیارد ریال است.
میرمحمدصادقی با برشمردن دستاوردهای این طرح گفت: با اجرای این طرح ضربتی صف متقاضیان تعیین تکلیف نشده وام ازدواج از حدود 500 هزار نفر در ابتدای طرح به 47 هزار و 598 نفر کاهش یافت که این تعداد نیز اغلب مربوط به افرادی است که در سه ماهه دوم سال جاری ثبت نام کرده اند.
وی توضیح داد: اهمیت این رقم زمانی مشخص می شود که بتدانیم از سال 88 تا پایان تیر ماه امسال در مجموع همواره 500 هزار تا یک میلیون نفر در صف دریافت وام ازدواج قرار داشته اند.
میرمحمدصادقی تاکید کرد: با اجرای این طرح تمامی کسانی در سنوات گذشته ثبت نام کرده بودند و نیز ثبت نام کنندگان در سال جاری در بانک ها همگی تعیین تکلیف شده اند.
وی خاطر نشان کرد: 53.6 درصد از وام گیرندگان را مردان و 46.4 درصد از وام گیرندگان را زنان تشکیل می دهند و بیشترین تسیلات گیرندگان ازدواج در بازه سنی 25 تا 30 سال با 31 درصد قرار داشته اند و پس از آن بازه سنی 25 تا 25 سال با 30 درصد بیشترین دریافت را داشته اند.
میرمحمدصادقی خاطر نشان کرد: از ابتدای راه اندازی سامانه ازدواج در بانک مرکزی در سال 87 تا پایان سال 95 در مجموع یک میلیون و 25 هزار و 236 فقره وام ازدواج به جوانان پرداخت شده که ارزش ریالی آن 98 هزار و 738 میلیارد و 489 میلیون ریال بوده است.
وی اظهارداشت: ما اکنون به هیچ عنوان فردی را نداریم که از چهار ماهه امسال به قبل در سامانه نداریم. در بسیاری از استان های کشور به روز هستیم یعنی اگر افراد مدارکشان را به موقع تحویل دهند، کمتر از یک ماه وام خود را بگیرند.
وی افزود: برای نیمه دوم امسال نیز ماهانه 100 هزار فقره وام در نظر گرفته این تا بتوانیم 600 هزار نفر را تا پایان سال پاسخگو باشیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا، آیین اختتامیه طرح ضربتی وام ازدواج با حضور ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، شهیندخت مولاوردی دستیار رییس جمهوری در امورشهروندی و مدیران عامل بانک ها در ساختمان شیشه ای بانک مرکزی در حال برگزاری است.
اقتصام**2025**لیلا جودی*ناشر:امیرکاردانانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید