رئیس سندیکای برق: کاستی های صنعت برق با حضور «اردکانیان» برطرف می شودعلی بخشی امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: پس از معرفی رضا اردکانیان از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی، اعضای سندیکای برق ایران جلسه ای با وی داشتند؛ هر چند از قبل با سوابق آکادمیک و مدیریتی وزیر پیشنهادی آشنا بودیم و وی را فردی شایسته برای این سمت می دانستیم، اما آن جلسه تاییدی مکرر بر پیش بینی های اعضای سندیکا بود.
وی تصریح کرد: با نگاه استراتژیکی که وزیر پیشنهادی نیرو دارد، می تواند صنعت برق و آب و فاضلاب را به سمت بهبود حرکت دهند.
این فعال بخش خصوصی اظهار امیدواری کرد که اردکانیان در مجلس شورای اسلامی با رای بالایی انتخاب شود.
وی در این زمینه گفت: اخذ رای بالا در جلسه رای اعتماد، این قدرت را به اردکانیان می دهد که برنامه های خود را به راحتی عملیاتی کند.
رئیس هیات مدیره سندیکای برق ایران افزود: بخش خصوصی 100 درصد از وزیر پیشنهادی نیرو حمایت می کند و امیدوار است با انتخاب وی، وزارت نیرو هر چه زودتر از برزخی که در آن قرار گرفته است، خارج شود.
وی در این خصوص افزود: وقتی که وزارتخانه ای فاقد وزیر باشد و از طریق سرپرست اداره شود، بسیاری از تصمیم گیری های کلان و استراتژیک وزارتخانه به تعویق می افتد و آن تصمیم گیری های کلان به زمانی معوق می شود که وزیری بیاید و سیاست های خود اجرا کند.
بخشی با اشاره به اینکه سرپرست به طور معمول از نگاه استراتژیک به صنعت فاصله می گیرد، اضافه کرد: حداکثر کاری که سرپرست می تواند در زمانی که هنوز وزیر برای یک مجموعه انتخاب نشده است انجام دهد، این است که به امور جاری و روزمره رسیدگی کند.
وی گفت: این دوره زمانی که وزارتخانه با سرپرست اداره می شود، عملا فاقد تصمیم گیری های استراتژیک است و هدر رفتن این زمان آسیبی جدی به صنعت آب و برق وارد می کند.
رئیس هیات مدیره سندیکای برق ایران در پایان اظهار امیدواری کرد که هر چه زودتر این دوره به پایان برسد و وزیر نیرو مستقر شود و برنامه های خود را هر چه زودتر آغاز کند.
به گزارش ایرنا، پس از آنکه مجلس در جلسه بیست و نهم مردادماه به «حبیب الله بیطرف» رای اعتماد نداد، رییس جمهوری دیروز «رضا اردکانیان» مدیر انستیتو مدیریت منابع زیست محیطی دانشگاه سازمان ملل را به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس معرفی کرد و علی لاریجانی صبح امروز نامه رییس جمهوری را اعلام وصول کرد.
جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی علوم و نیرو یکشنبه هفته آینده (هفتم مهر) برگزار می شود.
اردکانیان وزیر پیشنهادی نیرو در سال 1337 در شهر یزد به دنیا آمد؛ وی دانش آموخته رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف (1362) است؛ مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی منابع آب (1372) و دکتری خود را در زمینه مدیریت منابع آب (1376) از دانشگاه مک مستر کانادا (Mac Master)اخذ کرده است‎.‎‏
اردکانیان مدیری اجرایی در زمینه مدیریت منابع آب است که پارسال به عنوان هماهنگ کننده کارگروه برنامه ریزی سازماندهی دهه جدید بین المللی آب (1407-1397) مصوب مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شد.
وی پیش از این به عنوان مدیر موسس برنامه دهه اول بین المللی آب و سرپرست معاونت اروپایی دانشگاه سازمان ملل فعالیت کرده و در سالهای اخیر استاد تمام دانشکده علوم زیست محیطیِ دانشگاه فنی درسدن آلمان بوده است.
در طول سه دهه گذشته، اردکانیان مدیر موسس و راه اندازی واحدهای مختلفی در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی بوده و به عنوان مقام ارشد سازمان ملل متحد، نقشی کلیدی در پیاده سازی اهداف توسعه پایدار در بخش آب و محیط زیست ایفا کرده است.
پیش از مسئولیت های بین المللی، وی به عنوان قائم مقام وزیر نیرو و نخستین معاون امور آب در وزارت نیرو فعالیت کرده است.
اردکانیان در سالهای 1368 تا 1370 معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو (بیژن زنگنه) بود؛ وی در دولت نخست اصلاحات، قائم مقامی وزارت نیرو را بر عهده داشت و همچنین در دولت دوم اصلاحات (سالهای 1380 تا 1384) معاون امور آب وزارت نیرو بود و مدیریت عامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران را بر عهده داشت.
مدیر موسس مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری تحت پوشش یونسکو، مدیر موسس برنامه دهه بین االمللی آب در شهر بُن آلمان، سرپرست معاونت دانشگاه سازمان ملل متحد در اروپا، مدیر موسس انستیتوی مدیریت منابع زیست محیطی دانشگاه سازمان ملل متحد و همچنین عضویت در هیات علمی دانشکده علوم زیست محیطی دانشگاه فنی «درسدن» آلمان از مسوولیت های بین المللی اردکانیان است.
وی معتقد است مدل و نوع حکمرانی دولت ها در عرصه آب در مناطق خشک و نیمه خشک، معرف سطح توسعه یافتگی آنهاست.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9189*2025*خبرنگار: اسماعیل داودی*انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید