شکار پرندگان وحشی و مهاجر در البرز ممنوع شدمهدی مصطفوی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ممنوعیت شکار این پرندگان به منظور شیوع احتمالی عامل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نه تنها در استان البرز بلکه در سراسر کشور تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.
وی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چند کشور همسایه دیده شده، اظهار داشت: اکنون فصل مهاجرت پرندگان از کشورهای شمالی به سوی جنوب است که استان البرز یکی از استان هایی است که در مسیر و گذرگاه این پرندگان می باشد.
وی، ممنوعیت شکار این پرندگان را به منظور تامین امنیت سلامت مردم دانست و گفت: این بیماری در صورتیکه فقط در پرندگان باشد و ارتباطی با انسان نداشته باشند، خطری کمتر دارد ولی در صورتیکه اقدام به شکار پرندگان بیمار کند و ضمن دست زدن یا مصرف گوشت آنها بیماری قابل انتقال است .
مصطفوی بروز و انتقال این بیماری در انسان حتی ممکن است به مرگ بیانجامد، افزود: گذر پرندگان مهاجر از استان بستگی به پهنه های آبی البرز دارد که در صورت پرآب شدن عرصه های آبی همچون تالاب صالحیه در شهرستان نظرآباد و سدهای استان، گونه های این پرندگان نیز افزایش می یابد.
وی تعداد گونه های این پرندگان مهاجر در استان را بین 30 تا 90 گونه مختلف عنوان کرد.
6156 / 6155 خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: محمد عزیزپورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید