مشاور رئیس جمهوری:مطالبه حق مردم است اما نباید موجب سوء استفاده دشمن شودبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، « مرتضی بانک » امروز (یکشنبه) در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران افزود: در دوره هایی به دلیل مشکلات اقتصادی پدیده ای با عنوان مطالبات مردم رخ می دهد اما با توجه به اینکه به لحاظ سیاسی و اقتصادی یک کشور مستقل هستیم، دشمن کم نداریم و اگر رفتارها در چارچوب مقررات نباشد، دشمن در صدد ضربه زدن به ما بر می آیند.
مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: اکنون با توجه به محدودیت ها، مشکلات و تحولاتی که در حوزه بین الملل ایجاد شده، نتوانسته ایم به همه مطالبات مردم پاسخ دهیم اما باید مطالبات مردم و مشکلات اقتصادی آنها مورد توجه قرار داده شود تا راه سوء استفاده ها را ببندیم.

** گسترش مناطق آزاد بر اساس اهداف کلان کشور باشد
بانک با بیان اینکه توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید حساب شده، منطقی و براساس اهداف کلان کشور باشد، افزود:
این مناطق نباید آنقدر توسعه داده شوند که مشکل ساز شوند و نه آنقدر محدود شود که نتوانیم از ظرفیت های آنها برای توسعه اقتصادی استفاده کنیم.
وی با اشاره به وجود هفت منطقه آزاد و 18 منطقه ویژه اقتصادی فعال در کشور گفت: باید از ظرفیت این مناطق استفاده کرد و توسعه متوازن مناطق را در پیش گرفت.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: البته هشت منطقه آزاد جدید و 12 منطقه ویژه در دستور کار مجلس قرار دارد و تعامل خوبی بین دولت و مجلس برقرار است اما در کنار ایجاد مناطق، زیرساختها و اعتبارات مورد نیاز آن هم تامین کنیم.
مشاور رئیس جمهوری افزود: البته دولت قرار نیست اعتبارات ویژه ای برای تامین زیرساختها ارایه دهد و با منابع مردمی و سرمایه گذار داخلی و خارجی کارها پیش می رود.
بانک گفت: مناطق ویژه اقتصادی امتیازات گمرکی دارند پس می توانند برای فعالیت مشخص مورد استفاده قرار گرفته و به صورت تخصصی کار را پیش برد و با متولی مشخص و سرمایه گذاری تعداد آنها افزایش یابد اما باید کار به صورت منطقی و حساب شده پیش رود.

**ضرورت توسعه روابط بانکی و پولی در مناطق آزاد
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و وِیژه اقتصادی در باره فرصت های پولی و بانکی در مناطق آزاد گفت: توسعه روابط بانکی و پولی با سایر کشورها از جمله فعالیت هایی که در قانون مناطق آزاد دیده شده است و بانک مرکزی بتازگی آیین نامه ای را تدوین کرده و برای اظهارنظرهای کارشناسی ارایه شده که امید است با تصویب آن در دولت، راه را برای توسعه روابط بانکی با دنیا باز شود.
وی با اشاره به ضرورت راه اندازی بورس بین المللی در مناطق آزاد نیز گفت: باید بورس بین المللی را برای افزایش تبادلات مالی و پولی با دنیا راه اندازی کرد.
بانک با اشاره به صادرات ۱۲ میلیارد دلاری از طریق مناطق آزاد گفت: صادرات یکی از مباحث کلان کشور و نیاز اقتصاد کلان است که اگر نگاه ما به بازارهای جهانی نباشد، در داخل دچار ایستایی خواهیم شد، با این حال نگاه فعالان اقتصادی بیشتر به جای صادرات در بحث واردات و تمرکز بر بازار داخلی بوده اما این نگاه مانع فعالیت خواهد بود، در نتیجه باید شرایط را تغییر داد تا واردات هدفمند و متمرکز بر صادرات باشد.
مشاور رئیس جمهوری، ایجاد مشوق ها برای صادرات را حایز اهمیت دانست و افزود: در سال ٩٢ صادرات مناطق آزاد ١٩٠ میلیون دلار بوده که بر اساس برنامه موظفیم به یک میلیارد دلار برسانیم و به این رقم هم خواهیم رسید.
وی حجم واردات از مناطق ویژه اقتصادی را ١٩ میلیون دلار و ٧٧ میلیون دلار عنوان کرد.
وی با بیان اینکه در راستای توسعه مناطق گام های ویژه ای برداشته شده است، افزود: در حال حاضر ١٢٠٠ واحد صنعتی در مناطق آزاد و ٧٧٠ واحد صنعتی در مناطق ویژه اقتصادی مستقر شده اند.

**فعالیت شرکت های ثبت شده در مناطق آزاد، در سرزمین اصلی خلاف مقررات است
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: فعالیت شرکت های ثبت شده در مناطق آزاد در سرزمین اصلی خلاف مقررات است و با شناسایی این شرکت ها، لغو فعالیت آنها در دستور کار قرار دارد.

ادامه دارد…

اقتصام **1070** 6075
خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید